TOP 5 změn v pravidlech
Publikováno 02. 2. 2017

TOP 5 změn v pravidlech

Česká reprezentace se zúčastnila mezinárodního turnaje na Islandu, kde už platila nová pravidla. Jaké největší změny naši sportovci zaznamenali? Pojďme se na ně podívat.

1) Úchopy – všechny změny pravidel, které se v posledních pár letech uskutečnily, mají vést k větší atraktivitě juda. Nyní bude mít tori více času na přípravu chvatu z nestandardních úchopů (tzn. pistolový úchop, jednostranný úchop, …). Negativní judo bude ihned potrestáno.

2) Shido – ostatní prohřešky se budou trestat jako doposud, avšak k získání hansoku-make (diskvalifikace) stačí pouze tři žluté karty shido.

3) Yuko – tento název není dále potřeba znát, jelikož vše, co doposud bylo hodnoceno jako yuko (hod na bok) je nyní wazari. Wazari se již dále nesčítají (tzn. nelze za kumulovaná wazari získat ippon).

4) Konec zápasu – jestliže utkání skončí bez skóre (hodu) a rozdíl tvoří pouze počet shido, pokračuje se do golden score.

5) Chytání za nohy – chytání za nohy se zakázalo v roce 2009 a pokračuje to i nadále. Nyní ale první chycení nohy neznamená automatické vyloučení (hansoku-make), ale pouze shido. Opakovaný prohřešek úchopu za nohy znamená automatickou prohru.

Celkové zjednodušení pravidel vede na jedné straně ke snadnějšímu pochopení laickou veřejností, ale snížením důrazu na tresty se také prodloužila průměrná doba zápasů a zvýšil se i počet golden-score. Podívejte se na video od Neila Adamse, kde jsou nová pravidla pěkně vysvětlená.


Zpět na všechny články