Nejlepší důvody proč dělat judo
Publikováno 14. 11. 2022

Nejlepší důvody proč dělat judo

Filozofie juda je založena na vzájemném prospěchu a blahobytu. Učí judisty nepoužívat svou sílu proti ostatním, ale spíše jim pomáhat rozvíjet jejich vlastní potenciál a přispívat k rozvoji společnosti. Judo existuje již více než 125 let, kdy ho v Japonsku založil Jigoro Kano. Od té doby se stalo jedním z nejrozšířenějších bojových umění na světě. Přestože judo vzniklo nejprve jako fyzická, mentální a morální pedagogika, v současnosti se začalo používat i jako výchovný prostředek pro děti (díky důrazu na bezpečnost).

Judo je nejrozšířenějším bojovým uměním na světě, praktikuje se ve více než 200 zemích. Je olympijským sportem a od roku 1964 je oficiální soutěží.

 

Judo je vhodné pro každého, od dětí až po seniory.

Judo je vhodné pro každého, od dětí až po seniory. Je to skvělý způsob, jak se dostat do kondice a udržet se v ní, pomáhá zlepšit rovnováhu a koordinaci, získat sebedůvěru a sebekázeň a lépe porozumět fungování svého těla.

Judo mohou provozovat všichni: neexistují žádná omezení týkající se váhy nebo výšky; nepotřebujete dokonce ani žádné speciální vybavení! A protože je judo velmi inkluzivní sport, kluby často budují ducha komunity prostřednictvím společenských akcí, jako jako například kempy a sportovní dny, než soutěží.

Judo se praktikuje ve školách a na univerzitách, v nevládních organizacích a v sebeobraně příslušníků veřejných orgánů (policie a armády). V mnoha zemích je oficiálně součástí běžných vzdělávacích programů.

 

Judo jako výchovný nástroj.

Judo lze využít jako výchovný nástroj, který dětem pomáhá učit se důležitým životním lekcím, jako je vzájemný respekt, disciplína, sebeovládání a sebedůvěra. Hodnoty "vzájemného prospěchu a blahobytu" juda slouží k podpoře porozumění a spolupráce mezi lidmi z různých zemí a kultur.

Často se říká, že judo není sport, ale způsob života. Dalo by se říci, že je to pravda, protože učí děti důležitým životním lekcím, jako je vzájemný respekt, disciplína, sebeovládání a sebedůvěra. Judo také učí být dobrým sportovcem tím, že se učí, jak spadnout a znovu vstát.

 

Díky svému zaměření na bezpečnost je vhodné pro lidi jakéhokoli věku nebo úrovně fyzické zdatnosti.

Je to sport, který klade důraz na bezpečnost. Na rozdíl od některých bojových umění judo nepoužívá úderové techniky ke sražení protivníka. Místo toho používá hody a techniky znehybnění.

Judo také učí sportovce, jak padat, aniž by se zranili. Pády jsou kontrolované, takže nezpůsobují takové množství zranění, k nimž může dojít v jiných kontaktních sportech, jako je fotbal nebo ragby, když se hráči při přetahování o soupeře srazí. Děti tak mají možnost naučit se, jak mají při hodu padat, aniž by se při tom zranily.

 

Ať už je vaše úroveň nebo věk jakýkoli, existuje důvod, proč byste měli cvičit judo!

Ať už se chcete stát mistrem světa, nebo se jen udržet v kondici, zde je pět skvělých důvodů, proč to zkusit:

  1. Judo je vhodné pro děti i dospělé, pro malé i velké.
  2. Je to komplexní cvičení, rozvíjí fyzickou i mentální kondici, učí disciplínu a respekt.
  3. Učí sebeobranným dovednostem, které vám jednou mohou zachránit život.
  4. V místních klubech a na soutěžích poznáte spoustu nových lidí, kteří sdílejí vaši vášeň pro tento sport.
  5. Judo je výchovný systém, který učí pokoře, vzájemnému respektu a vytrvalosti.

 

Závěr

Judo byste měli cvičit! Pokud hledáte aktivitu, která je zábavná a zároveň zdravá, pak je to ta pravá. Díky tolika výhodám juda není důvod, proč ho nezkusit. Tak na co ještě čekáte? Pojeďte na Judo Heroes Camp a bavte se judem s námi!


Zpět na všechny články